Zalety rynien pcv

Popularne pcv lub pvc to polichlorek winylu, z którego produkuje się m. in. orynnowanie.

Tworzywo pvc ma wiele zalet w porównaniu z innymi tworzywami. Charakteryzuje się przede wszystkim wysoką odpornością na uderzenia oraz zadrapania  oraz na trudne warunki atmosferyczne. Między innymi z tych powodów pvc wykorzystywane jest do produkcji orynnowania.

Tym jednak, co stanowi najważniejszy atut rynien pvc jest fakt, iż tworzywo to jest wyjątkowo gładkie. Współczynnik jego chropowatości wynosi jedynie 0,007 mm. Czy robi to jakąś różnicę w praktyce? Owszem, ponieważ im gładsza rynna, tym łatwiej spływa po niej woda i tym trudniej osadza się na niej brud. Rynna pvc jest więc najłatwiejsza w oczyszczaniu. Dla porównania, najwyższy współczynnik chropowatości przypada rynnom zrobionym ze stali. Rynny plastikowe są również całkowicie odporne na korozję. Do innych ich zalet zaliczyć można stosunkową łatwość montażu i niską cenę.

Jak wszystko inne, także i rynny pvc mają jednak wady. Do najbardziej dotkliwej należy znaczna rozszerzalność cieplna – przy zmianie temperatury o 20 stopni, plastikowa rynna długości 10 m, może zmienić wymiary aż o 16 mm.

Trwałość rynien pvc właściwie nie jest jeszcze znana. Producenci zastrzegają, że rynna taka może wytrzymać od 30 do nawet 50 lat. Biorąc pod uwagę fakt, iż rynny tego typu produkowane są dopiero od 20 lat, na pierwsze oznaki zużycia musimy poczekać jeszcze co najmniej dekadę – przynajmniej tak sądzą ich twórcy, przy czym żaden producent nie daje na rynny PVC gwarancji dłuższej niż 15 lat.