Dobór rynny to podstawa!

Rynna Galeco

Wybierając odpowiedni system odprowadzania wody deszczowej najczęściej kierujemy się ceną – to zwykle jeden z tych elementów na który zwracamy mniejszą uwagę niż elewacja domu czy wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Zdecydowanie słuszniejszym podejściem byłoby dobieranie orynnowania kierując się jego funkcjonalnością i wytrzymałością oraz wyglądem budynku. Bo tylko wtedy dom stanowić będzie estetyczną, spójną całość.

Najpopularniejszym wyborem orynnowania w Polsce jest niezmiennie system wykonany z PVC. Łatwe w montażu oraz niedrogie, a także niewrażliwie na korozje oraz kwaśne deszcze świetnie sprawdzają się właściwie wszędzie. Dziś są one wykonywane przy użyciu tworzywa barwionego w masie, dzięki czemu rynny i rury spustowe utrzymują estetyczny wygląd nawet przy drobnych uszkodzeniach mechanicznych takich jak zarysowania. PVC nie jest jednak materiałem niezniszczalnym, a wysokie oraz niskie temperatury nie są dla nich obojętne i powodują deformacje czy uszkodzenia. Jednak duża gama kolorów, która pozwala na doskonałe dobranie rynny do reszty domu sprawia, iż właśnie orynnowanie z PVC sprawdza się najczęściej.

Opcją zdecydowanie bardziej wytrzymałą i świetnie znoszącą uszkodzenia mechaniczne jest blacha stalowa. To z niej wykonane są droższe, ale i długowieczne rynny, które do tego stosunkowo łatwo naprawić przy niedużych defektach takich jak odkształcenia – stal bowiem zwykle nie pęka przy uderzeniu. Rynny stalowe dziś stosunkowo łatwo także dobrać do dachu, a wielu producentów w swojej ofercie posiada blachodachówki i rynny w tym samym kolorze i sprzedawane w komplecie, co znacznie ułatwia podejmowanie decyzji. Co więcej, zestaw taki starzeje się zwykle w tym samym tempie i w taki sam sposób, dzięki czemu dach i rynny będą do siebie podobne na lata.

I choć PVC i stal to najbardziej oczywiste opcje, niekiedy inwestorzy decydują się na bardziej tradycyjny wygląd, który lepiej sprawdzi się w domach utrzymany w stylu dworkowym itp. Chodzi o rynny miedziane, które znane są przede wszystkim ze swojej długowieczności – znaleźć je można na wielu starych budynkach. Miedziane orynnowanie doskonale sprawdza się w domach krytych klasyczną dachówką, należy go jednak unikać przy dachu pokrytym stalą lub aluminium. Inną, ciekawą opcją jest bardzo wytrzymała szara blacha tytanowo-cynkowa, która stanowi świetne uzupełnienie pokrycia wykonanego z takiego samego materiału.

montaż rynny PVCW przypadku domów pokrytych kamieniem bądź innymi naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, lub budynków z dachem pokrytym gontem czy wiórem drzewnym, najlepszym wyborem jest niekonwencjonalne orynnowanie wykonane z wyfrezowanej belki – blacha czy tworzywo sztuczne nigdy nie będzie dobrze wyglądać w tego typu budowli. Niebanalne rynny drewniane dostępne są jednak tylko na zamówienie i to u nielicznych producentów – trzeba więc liczyć się z wysoką ceną tego typu systemu.