Dyskretne, ale skuteczne – rynny gzymsowe

Rynna gzymsowa

Planując projekt domu, coraz więcej osób decyduje się na ciekawe, nowoczesne rozwiązania stylistyczne. Dotyczy to nie tylko wewnętrznego wykończenia domu – bardzo często można natknąć się na budynki, które już z zewnątrz przyciągają wzrok swoim nietypowym wyglądem. Część z nich nie posiada na przykład okapu.
Jak zabezpieczyć elewację w tego rodzaju domu? Okap chroni ją przecież przed spływającą wodą oraz śniegiem, zalegającym zimą na dachu. Kiedy zaś dach “kończy się” na tym samym poziomie, co elewacja, woda spływa z niego po ścianach. Można oczywiście zamontować tam zwykłą rynnę, ale jeśli spadnie śnieg lub na dachu będą zalegać liście, może ona nie wytrzymać nadmiernego obciążenia.

Istnieje na szczęście proste rozwiązanie tego problemu – rynny gzymsowe. Od standardowych rynien różnią się one tym, że umieszcza się je nad gzymsem, tak, że nie stanowią przedłużenia dachu, ale są “schowane” w miejscu styku dachu oraz elewacji. Dzięki temu, że są one integralną częścią całej konstrukcji, praktycznie nie widać ich z zewnątrz.

Tego typu rozwiązanie, oprócz tego, że nadaje budowli estetycznego wyglądu, chroni elewację przed zagrożeniem, związanym ze spływającą po dachu wodą. Nikt nie chciałby przecież, aby ściany jego domu naznaczone były brzydkimi zaciekami, które mają negatywny wpływ na kondycję budynku. Rynny gzymsowe zgrabnie łączy się z rurami spustowymi, które całą wodę i zanieczyszczenia odprowadzają tam, gdzie ich miejsce.

Rynny gzymsowe są ciekawą alternatywą dla bezokapowych systemów rynnowych. Te drugie także są łatwe w montażu i niewidoczne dla oka, chowa się je bowiem pod specjalną maskownicą. Wybór najlepszego rozwiązania zależy więc tylko i wyłącznie od osobistych preferencji.

One Comment on “Dyskretne, ale skuteczne – rynny gzymsowe”

Comments are closed.