Gdzie się podziała rynna? Wszystko o bezokapowym systemie rynnowym

Bezokapowy system rynnowy

Nowe budownictwo charakteryzuje się prostą, minimalistyczną bryłą. Obrys domów utrzymanych w ascetycznej formie nie może być zaburzony wystającymi detalami. Brak okapu dachu wymusza nowe podejście do montażu rynien. Z tych względów powstał bezokapowy system rynnowy Galeco, który pozwola ukryć mało estetyczne elementy systemu odprowadzania wody.

Właściwości
Kamuflowanie rynien jest stosowane w budynkach mieszkalnych i przemysłowych pozbawionych w konstrukcji dachu tradycyjnego okapu wystającego poza obrys bryły lub budowli z płaskim dachem. Bezokapowy system rynnowy zaprojektowany przez firmę Galeco to jedno z pierwszych rozwiązań, dzięki któremu ukryte rynny będą estetyczne, a montaż bardzo prosty. Czym ten system rynnowy różni się od tradycyjnych rozwiązań?
Przede wszystkim rury mają prostokątny profil, dzięki czemu łatwiej schować je w ociepleniu, lub elewacji, a także na krawędzi ściany przy połączeniu z połacią dachu. Prostokątny przekrój zapewnia także skuteczniejszy współczynnik odprowadzania wody przy szerokości 125 mm oraz głębokości wynoszącej 82 mm. Innowacyjnym rozwiązaniem jest wprowadzony przez Galeco hak doczołowy. Posiada on specjalny zatrzaskowy zamek, dzięki czemu można łatwo i szybko podpiąć do rynny maskownicę, bez wiercenia i przybijania jej do rur. Szybki montaż i demontaż jest w tym wypadku także ułatwieniem podczas prac konserwatorskich. Maskownica dostępna jest w 11 kolorach, dzięki czemu ławtiej dobrać ten najbardziej widoczny element do elewacji.

Materiał
W produkcji elementów systemu wykorzystano trzy materiały wysokiej jakości, które są autorskimi technologiami Galeco. Rynny wykonano z tzw. LuxOcynku, czyli stalowej, ocynkowanej rury, pokrytej polimerową powłoką oraz chromem. Chroni to rynne przed korozją oraz patynowaniem cynku. Rury spustowe, mufy, kolana i reduktory powstały z tworzywa PVC-U. Natomiast maskownice oraz pozostałe elementy mocujące wykonano z rdzenia stalowego, pokrytego warstwą ocynku oraz powłoką polimerową.

Cena
Ceny różnią się w zależności od kolorystyki – zwykle jest to różnica kilku złotych. Rynna stalowa w kolorze srebrnym kosztuje ok. 95 zł, natomiast grafit – ok.108 zł. Maskownica doczołowa to koszt rzędu 40 zł (wykonana z najwyższej jakości tytan-cynku kosztuje już 86 zł). Za rurę spustową uPVC zapłacimy mniej więcej 60 zł. Do tego trzeba doliczyć elementy łączące i haki, których koszt waha się w granicach kilkunastu złotych.