Ile lat wytrzyma moja rynna? Przegląd gwarancji

Rynna

To oczywiste, że systemu rynnowego nie chcielibyśmy wymieniać za często. Niestety rynny najczęściej są zamontowane w dość niesprzyjającym środowisku: kwaśne deszcze, wilgoć, zmiany temperatur i promienie UV, a na dodatek spadające gałęzie drzew i itp. Na szczęście wszystkie produkty, także budowalne, obowiązuje gwarancja. Sprawdźmy zatem, na ile lat można mieć spokój z rynnami.

Rynny metalowe
Na początek sprawdźmy ofertę producentów w systemach orynnowania z blachy.
1. Najdłuższym okresem gwarancyjnym są objęte produkty firmy Marley. Aluminiowy system rynnowy Marley Alutec to aż 50 lat gwarancji. Producent zapewnia, że przez ten okres czasu rynny nie ulegną perforacji korozyjnej. W przypadku pojawienia się usterek wszelkie wady materiałowe, które pojawią się w tym okresie będą bezpłatnie naprawiane przez producenta lub otrzymamy nowy produkt. Należy jednak uważać na sposób użytkowania. Producent zastrzega, że zmiany pod wpływem reakcji chemicznych nie będą uwzględniane, dlatego trzeba uważać na elementy cynkowe i miedziane oraz wodę spływającą do rynien po takich elementach. Marley Alutec nie może być montowany na terenach o dużym zasoleniu, wtedy gwarancja także nie będzie uwzględniana.
2. Drugie miejsce przypada firmie Galeco, której systemy rynnowe STAL posiadają gwarancję na 35 lat. Gwarancja w systemach montowanych w bardzo wymagających warunkach (tzw. klasa korozyjności C4) zmniejsza się do 15 lat. Co ciekawe w umowie gwarancyjnej widnieje podpunkt mówiący, iż gwarancja nie obejmuje uszkodzeń powstałych w wyniku… „siły wyższej”.
3. Nieco mniejszy okres gwarancyjny oferuje firma Gamrat dla swojego systemu rynnowego StalGam. To 30 lat gwarancji na wytrzymałość od korozji perforacyjnej.
4. Stalowe rynny Struga są objęte 15-letnią gwarancją wytrzymałości.
5. Firma Galeco posiada jeszcze jeden produkt, na który daje 10 lat gwarancji i jest to system rynnowy LuxOcynk.

Rynny PVC
W tej kategorii oferta producentów jest znacznie szersza, ale też okresy gwarancyjne bardziej zbliżone niż w przypadku systemów stalowych.
Liderem pod względem okresu gwarancji jest firma Galeco. Na swój system rynnowy PVC daje gwarancję 15 lat. Głównie gwarancja zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale wkrótce ma ona objąć także odbarwienia.
Drugie miejsce przypada systemowi Magnat, którego producentem jest Gamrat. To 12 letnia umowa gwarancyjna, która obejmuje także odbarwienia. Jeśli nasza rynna zmieni kolor, to teoretycznie powinniśmy dostać nową. Gwarancja nie dotyczy jednak elementów metalowych, znajdujących się w systemie.

Ex-aequo miejsce zajmują systemy rynnowe Gamrat PVC, systemy rynnowe Bryza oraz systemy PVC Marley. Z tym, że system Bryza gwarantuje trwałość mechaniczną oraz stabilność koloru. Natomiast Marley zastrzega, że w wyniku warunków atmosferycznych oraz czasu może dojść do odbarwienia. W związku z tym gwarancja obejmuje tylko uszkodzenia mechaniczne. Podobnie w przypadku firmy Gamrat: 10 lat gwarancji, ale tylko na uszkodzenia mechaniczne oraz z wyłączeniem elementów metalowych.

Każda umowa gwarancyjna wymaga odpowiedniego montażu, we właściwym środowisku, zgodnie z zaleceniami producenta. Wszelkie uszkodzenia powstałe w wyniku niepoprawnego użytkowania lub z winy klienta nie będą rozpatrywane. Taki zapis pojawiający się w niemal każdej umowie pozostawia producentom furtkę i wówczas jesteśmy zdani na ich łaskę. Dlatego należy dokładnie czytać umowy gwarancyjne i wybierać te, które oferują najdłuższy okres i gwarancję trwałość na wiele czynników.

One Comment on “Ile lat wytrzyma moja rynna? Przegląd gwarancji”

Comments are closed.