Jakich błędów unikać podczas odwadniania dachów płaskich?

Płaski dachy znów stały się popularne. Ich klasyczny i prosty wygląd wkupia się w aktualnie panujące trendy. Odwadnianie dachów tego typu jednak nie należy do najprostszych, dlatego warto wiedzieć jakich błędów unikać. O tym w tekście poniżej.

Zdarza się, iż dekarze lub firmy, które montują nam system odwadniania dachu, chcą zaoszczędzić na materiałach, dlatego też kupują tańszy towar, który nierzadko okazuję się gorszy jakościowo. Innym rodzajem oszczędności ekipy, jest podanie błędnych pomiarów konstrukcyjnych. Fachowcy podają zawyżoną liczbę odprowadzanej wody. Tutaj jest zaniżanie opadów, które może przyjąć konstrukcja odwadniająca. W ten sposób, woda może wylewać się z rur, po czym będzie się lać po elewacji. Doprowadzić to może do zniszczenia systemu odwadniającego, a nawet dachu.

Do następnych błędów, które wykonać można przy montażu odwadniania dachu płaskiego, jest jego przemiarowywanie wpustów. Jeśli wpusty będą za duże, to może to zdecydowanie obciążyć konstrukcję dachu. Każdy wpust ma swoja nominalną wartość, która jest osiągalna, po zalaniu danej wartości. Należy sprawdzić czy parametry wpustów są odpowiednie do określonych norm.

Ważnym punktem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest paroizolacja konstrukcji. W celu zaoszczędzenia pieniędzy, często rezygnuje się z hydroizolacji. Jest to błędem ponieważ bez tego przez dach, może przechodzić para wodna, co spowoduje grzyb i docelowo zniszczenie dachu. Izolacja jest ważnym elementem wykończeniowym, ponieważ zapewnia również termoizolacje dla domu, dzięki czemu wydamy mniej na opał.