Kwadratowe rynny ruszają na podbój rynku

Rynna kwadratowa

Polacy coraz częściej decydują się na budowę domów energooszczędnych, w tym pasywnych. W budynkach takich, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i materiałów, osiąga się bardzo niewielki współczynnik utraty ciepła. Aby osiągnąć maksimum izolacji termicznej konstrukcje tego typu mają zazwyczaj bardzo prostą bryłę. Ich plan opiera się na kwadracie bądź prostokącie. Dzięki temu ogranicza się liczbę tzw. mostków termicznych. W związku z tym domy pasywne często budowane są w stylu industrialnym, w którym króluje prostota i minimalizm. Nie oznacza to jednak, że dom taki musi być nudny! Dzięki zastosowaniu coraz szerszego wachlarza dobrze dopasowanych elementów wykończeniowych budynek taki można skutecznie „ożywić”.

Dla wielu zaskoczeniem może być, że doskonałym elementem dekoracyjnym mogą być właściwie dobrane rynny! Te przecież raczej kojarzą się właśnie z nudą niż tchnięciem życia w budynek. A jednak! Na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań, które jeszcze niedawno były uznawane za niestandardowe czy wręcz ekscentryczne. Do takich właśnie należą rynny, a także rury spustowe, o profilu kwadratowym. Tymczasem idealnie pasują one do nowoczesnych domków w stylu industrialnym. Nie oznacza to jednak, że ich zastosowanie ogranicza się jedynie do tego typu konstrukcji. Użycie kwadratowych rynien w budynku o bardziej klasycznej bryle również może przynieść nadspodziewanie pozytywny efekt.

Coraz większa liczba producentów systemów rynnowych wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na rynny o przekroju kwadratowym. W swojej ofercie mają je już takie firmy jak Galeco, Plannija czy ProTec. Niestety nie wszyscy z nich zdecydowali się równocześnie wprowadzić na rynek kwadratowe rury spustowe. Szczególnie wart uwagi jest tu system Galeco STAL2, który jest stosunkowo szybki i łatwy w montażu, a zastosowane rozwiązania pozwalają łatwo ukryć elementy montażowe, takie jak: haki, łączniki, odpływ itp. Dzięki temu całość wygląda bardziej estetycznie i nowocześnie.