Odpowiednia rynna w 3 krokach

orynnowanie

Trudno wyobrazić sobie budynek, w którym nie byłoby systemu odprowadzania wody deszczowej. Rynna to standardowy element wyposażenia naszych domów, szkół, biurowców itd. Jej obecność jest tak oczywista, że prawie wcale jej nie zauważamy.

Okazuje się jednak, że gdy nadchodzi czas zakupu rynny do własnego domu, wybór wcale nie jest taki prosty. Czym należy się kierować podczas doboru systemu rynnowego?

Podstawowym zadaniem rynny jest skuteczne odprowadzanie wody z dachu. Dzięki niej, elewacja budynku nie jest narażona na zawilgocenie, co w późniejszym etapie mogłoby zaowocować rozwijaniem się pleśni, grzybów oraz różnych uszkodzeń. Mimo że zadanie każdego systemu rynnowego jest takie samo, nie oznacza to, iż panuje tu zasada uniwersalnego dopasowania. Rynny trzeba bowiem dobrać do rodzaju budynku i elewacji.

Kształt i rozmiar

Przykładowo, jeśli ściany domu są murowane, drewniana rynna niezbyt dobrze będzie się z nimi komponowała. Estetyka nie jest tu jednak najbardziej istotna. Najważniejsze jest bowiem to, by dobrze dopasować rynnę pod względem rozmiaru – optymalne wymiary pozwolą na skuteczne i łatwe odprowadzanie wody deszczowej. Równie ważny jest także materiał, z którego rynna ma być wykonana. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą tu konstrukcje ze stali oraz PVC.

Kolor i przekrój

Jeśli chodzi o względy wizualne, do wyboru mamy rynny o różnych przekrojach: okrągłe, półokrągłe, a czasem nawet i kwadratowe. Kształt i kolor rynien z łatwością dopasujemy więc do stylu budynku. Przy zakupie rynny, nie powinniśmy jednak zapominać, żeby pod uwagę wziąć nie tylko cenę samego materiału, ale także montażu. Wielu producentów proponuje własne usługi dekarskie, ale specjalistę możemy zamówić także niezależnie od nich. Rynnę możemy oczywiście założyć sami, lecz lepiej robić to tylko wtedy, gdy posiada się odpowiednie umiejętności. Błąd w montażu może bowiem zaowocować późniejszymi problemami, a co za tym idzie – kolejnymi wydatkami.

Stosunek jakości do ceny

Podsumowując, podczas wyboru rynny, przede wszystkim powinniśmy skupić się na jej funkcjonalności, możliwości dopasowania jej pod względem rozmiaru oraz materiale, z którego jest wykonana. Jeśli te czynniki będą nam odpowiadać, zastanówmy się nad wyglądem rynny: kolorem, przekrojem itd. No i najważniejsze – nasze możliwości finansowe. Nie podejmujmy pochopnych decyzji i nie kupujmy czegoś, co jest albo za drogie, albo za tanie. Lepiej zdecydować się na złoty środek – czyli rozwiązanie, charakteryzujące się najlepszym stosunkiem ceny do jakości.