Rynna PVC – profil 90

Rynna PVC

Zapewne każdy, kto wybierał rynny miał problem, który profil będzie dla niego odpowiedni. Im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym trudniej dobrać właściwy rozmiar. Niekiedy warto zastosować kilka rozwiązań, które skutecznie odprowadzą wodę z dachu. Sprawdźmy, jakie właściwości posiada profil 90 i dla jakich powierzchni jest on kierowany.

Właściwości

Rynny o profilach 90 lub mniejszych są najczęściej spotykane w systemach z PVC. Wymiary rynien o profilu 90 (na przykładzie produktów firmy Galeco) to:
szerokość (wewnątrz profilu) = 90 mm,
szerokość (na zewnątrz) = 102 mm,
wysokość = 52 mm.
Daje to pole powierzchni odbierającej deszczówkę równe 37,5 cm kw. Do takiego systemu orynnowania przeznacza się rurę spustową o szerokości wynoszącej 50 mm.

Przeznaczenie

System rynnowy z PVC o profilach 90 i mniejszych stosuje się do odwadniania mniejszych powierzchni dachowych. Takie profile montuje się najczęściej do orynnowania jaskółek, wykuszy, balkonów, altan lub mniejszych garaży i wiat. Najczęściej stanowi on uzupełnienie systemów orynnowania o większych profilach. np: PVC 130. Wybierając system odprowadzania wody deszczowej należy uwzględnić maksymalną efektywną powierzchnię dachu oraz usytuowanie rury spustowej. Orynnowanie 90/50 w ustawieniu rury spustowej przy skrajnej krawędzi ściany jest zalecane do maksymalnej powierzchni dachu równej 36 m kw. Natomiast taki profil z ustawieniem rury spustowej pośrodku systemu jest w stanie odebrać wodę z powierzchni wynoszącej 73 m kw.

Maksymalną efektywną powierzchnię dachu (EPD) oblicza się, korzystając ze wzoru: EPD = (h/2 + b) x l, gdzie: h – wysokość dachu, b – szerokość dachu (licząc od szczytu kalenicy do końca połaci dachu), l – długość dachu.

Rynny o profilu 90 skutecznie odprowadzą wodę z niedużych powierzchni, a przy tym będą lepiej pasować do elementów konstrukcyjnych i dachów o małych rozmiarach. Nie bez znaczenia jest także oszczędność – mniejsza rynna to niższa cena.

2 Comments on “Rynna PVC – profil 90”

Comments are closed.