System rynnowy bez tajemnic

Systemy rynnowy Galeco

Komuś, kto słabo zna się na dekarstwie, może wydawać się, że system rynnowy i rynna to to samo. W rzeczywistości rynna to tylko element całego systemu. Niezbędny, ale niewystarczający.


By woda spływała pod rynnę
Zadaniem rynny jest odprowadzanie wody opadowej z dachu w taki sposób, aby uchronić elewację budynku od zamoczenia. By jednak ten proces był skuteczny, potrzebny jest cały system rynnowy, w skład którego wchodzą elementy rynnowe oraz elementy spustowe. Do tych pierwszych możemy zaliczyć przede wszystkim łączniki rynien, haki, łuki, odpływy oraz zaślepki. Wśród elementów spustowych wyróżniamy zaś rury spustowe, kolana, obejmy, mufy oraz osadniki. Od trwałości tych elementów zależy wydajność całego systemu.

Najważniejsza jest wydajność
To, jak bardzo system rynnowy jest wydajny, zależy także od innych czynników, do których zaliczyć można przede wszystkim kształt rynien, ich głębokość oraz umiejscowienie odpływu. Należy przy tym jednak pamiętać, iż czynniki te zawsze należy dobierać mądrze. Oznacza to, iż nie ma sensu np. montowanie szerokich i głębokich rynien przy niewielkim dachu. Najbardziej skutecznym sposobem, według którego właściwie dobierzemy rynnę jest obliczenie Efektywnej Powierzchni Dachu – czyli tej, do której potrzebujemy dopasować system rynnowy.
Nie bez znaczenia jest także kształt rynien. Większość rynien oferowanych na rynku jest wywinięta na zewnątrz, jednakże spotkać można odwrotne rozwiązania. Wywinięcie do wewnątrz ma zabezpieczyć rynnę przed przelewaniem się wody do brzegów rynny oraz, podobnie jak wywinięcie na zewnątrz, usztywnić całą konstrukcję.
Równie ważne jest umiejscowienie odpływu, czyli rury spustowej. Jej zadaniem jest sprawne odprowadzanie wody z rynien. Miejsce jej osadzenia zależy od struktury architektonicznej budynku. Najlepiej jednak umieścić ją w centrum systemu. Dzięki temu, spływająca woda będzie miała zawsze taką samą odległość do pokonania, bez względu na to, gdzie znajdzie się jej źródło. Stosując takie rozwiązanie otrzymamy możliwie największą wydajność rury spustowej.

Dla każdego coś innego
Jak wybrać właściwy system rynnowy? Na rynku jest ich całe mnóstwo i bardzo łatwo można się pogubić. Istnieją jednak pewne wskazówki, za pomocą których dokonamy właściwego wyboru. Poza wyliczeniem powierzchni dachu, musimy również wziąć pod uwagę to, jak bardzo skomplikowana jest konstrukcja, do którego dobieramy system. Im bardziej zaawansowany poziom architektoniczny, tym trudniejszy będzie montaż systemu rynnowego. Istotne są też materiały: rynny mogą być wykonane ze stali ocynkowanej, PCV, aluminium, czy miedzi.