Wytrzymała rynna tylko z cynkiem

Rynny cynkowe

Większość metalowych materiałów, z których produkowane są rynny pokrywa się warstwą cynku. Niektóre cynk zawierają już w swoim stopie. Wszystko to dlatego, że cynk posiada najlepsze właściwości zabezpieczające blachę przed korozją.
Właściwości cynku
Przede wszystkim cynk zachodzi w reakcję ze środowiskiem. Na szczęście jest to bardzo przydatna właściwość. Pod wpływem tlenu i wilgoci na jego powierzchni powstaje ochronna warstwa zwana patyną. Dzięki niej blacha staje się odporna na korozję i warunki atmosferyczne, co wydłuża jej trwałość. Warstwa patyny tworzy szarą, szczelną powłokę, która jest nierozpuszczalna w wodzie.

Blacha na rynny z cynkiem
Bardzo wytrzymałym materiałem,z którego produkuje się rynny jest tytanocynk. Wytwarza się go ze stopu o dużej zawartości cynku z dodatkiem miedzi i tytanu. W porównaniu z rynnami z cynku ten materiał wykazuje większą trwałość – nawet do 80 lat i posiada lepsze właściwości fizyko-mechaniczne. Jest jednak materiałem droższym od tradycyjnych ocynkowanych rynien. Blacha z cynku posiada jeszcze tę właściwość, że nie koroduje na przycinanych krawędziach oraz jest odporna na zadrapania, w których mogłaby wytworzyć się rdza.
Materiał na rynny cynkowe może występować w dwóch odmianach: naturalnej, czyli gołowalcowanej o metalicznej powłoce, która z czasem pokryje się jasnoszarą patyną; patynowana o warstwie patyny uzyskanej w procesie obróbki blachy.

Blacha ocynkowana
Rynny ocynkowane są często dodatkowo pokrywane warstwą polimerową, by zabezpieczyć stal przed zdarciem ocynku. Zapewnia to większą wytrzymałość rynnom z blachy, które tylko pokrywa warstwa cynku. O ile ocynkowanie zabezpiecza blachę przed szkodliwymi warunkami środowiska, o tyle w przypadku rynien miedziancyh może przynieść efekt odwrotny. Nie powinno się łączyć elementów miedzianych z cynkiem, gdyż pogarsza to właściwości miedzi. Rynny z tego materiału zabezpiecza się warstwą tlenku (oksydowanie).

Cynk od lat stosuje się w produkcji elementów dachowych. Dlatego warto wyposażyć dom w rynny ze stopów cynku lub rynny zrobione z ocynkwanej blachy.

One Comment on “Wytrzymała rynna tylko z cynkiem”

Comments are closed.